«Про запобігання та протидію домашньому насильству»
На початку року президент України підписав закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Закон деталізує види насильства на фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.
Що таке «домашнє насильство», згідно із законом?
Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства.
Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, то тепер розширюється коло осіб. До нього тепер відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації), прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі.
Що розуміти під економічним та психологічним насильством?
Під економічним насильством в законі значиться умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Психологічне насильство, відповідно до закону, – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
Чи можуть за це посадити у в’язницю?
Так.
За кожен з видів насильства передбачена різна відповідальність.
Якщо узагальнити, покарання можуть бути такі: громадські роботи на строк від 150 до 240 годин, арешт на термін до шести місяців, обмеження волі на термін до п’яти років або позбавлення волі на термін до двох років.
Позбавлення волі – це за систематичне вчинення насильства, за насильство щодо дітей, особливо малолітніх.
То виховання дитини ременем – це насильство?
Так, бо насильство – це те, що принижує честь та гідність людини, а побої – це приниження, роз’яснює гостя програми.
Дитина може звернутися до поліції із скаргами – і тоді з’ясовувати, чи є вона постраждалою, мають психологи.
На території Павлівської сільської ради за 2019 рік офіційно зафіксовано 2 випадки домашнього насильства. Один випадок по відношенню чоловіка до колишньої дружини та один випадок по відношенню до дитини з боку відчима. Згідно законодавчої бази проведена відповідна робота з кривдниками та потерпілими та встановлені міри покарання у кожному окремому випадку.
Якщо ви страждаєте від домашнього насильства або вам відомі випадки скоєння насильства просимо повідомляти за телефоном: 0980272041.