Злочини у сфері обігу наркотичних речовин. Види відповідальності
Як свідчить статистика, на сьогоднішній день досить великий відсоток злочинів від загальної їх кількості припадає саме на проступки, пов'язані із наркотичними, психотропними речовинами або їх аналогами. Сучасне законодавство не використовує термін “вживання” наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Однак це не означає, що особа котра вживає наркотичні засоби не підпадає під відповідальність. Адже процес вживання наркотиків неможливий без виготовлення, придбання або перевезення таких засобів. Не виключається випадок, коли зазначена особа крім цього здійснює дії щодо зберігання зазначених речовин.
Зазначені дії, а саме: незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, караються законом.
В Україні передбачено два види відповідальності за вживання (незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання ) наркотичних засобів: адміністративна та кримінальна.
Адміністративна відповідальність є одним із ефективних засобів профілактики та запобігання суспільно-небезпечних правопорушень. Вона настає за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
ВАЖЛИВО!!! Якщо особа добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які були у неї в невеликих розмірах і які вона виробила, виготовила, придбала, зберігала, перевозила, пересилала без мети збуту — вона звільняється від адмінітсративної відповідальності.
Адміністративна відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів виражається у наступних видах адміністративних стягнень: 1) штраф; 2) громадські роботи; 2) адміністративний арешт.
Статистика свідчить, що сьогоденна кількість “п'яних” ДТП в Україні порівняно з країнами-сусідами — достатньо велика, і несе значну кількість “негативних” наслідків. Поняття “п'яних” несе в собі не лише вплив алкоголю, а і безпосередньо наркотичних засобів. Тому ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Варто зазначити, що відповідно до примітки ст. 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, невеликий розмір наркотичних засобів та психотропних речовин визначається Міністерством охорони здоров'я України, спільно з Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. На сьогодні діють невеликі розміри наркотичних засобів і психотропних речовин, що знаходяться у незаконному обігу затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 1 серпня 2000 року № 188.
Законодавство України передбачає декілька видів розмірів наркотичних засобів і психотропних речовин: "невеликий розмір" (ст. 44 КУпАП), "великий розмір" (ч. 2. ст. 309 КК України) "особливо великий розмір" (ч. З ст. 309 КК України). В підґрунтя визначення невеликого розміру покладено наркологічний критерій, тобто добову дозу наркотику, зазвичай вживану особами, які ними зловживають, у тому числі й сировини, з якої може бути виготовлено відповідну кількість доз наркотичної або психотропної речовини.
ВАЖЛИВО!!! Невеликий розмір наркотичних засобів і психотропних речовин має значення для розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту.
Злочини у сфері незаконного обігу наркотичних речовин останні роки займають одні із провідних місць за поширеністю в Україні серед усіх видів злочинів. За них законодавством передбачена вже більш жорстока відповідальність — обмеження або позбавлення волі.
За незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту передбачена і кримінальна відповідальність (ст. 309 Кримінального кодексу України).
За незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання здійснені з метою збуту (до якого відноситься не тільки продаж, а й, наприклад, безкоштовна передача (подарунок) іншій особі), відповідальність передбачена ст. 307 Кримінального кодексу України.
Кримінальний кодекс України містить ряд інших статей, які передбачають відповідальність за: 1) схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 315 КК України); 2) незаконне публічне вживання наркотичних засобів (ст. 316 КК України ); 3) незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 314 КК України) та інші.
ВАЖЛИВО!!! Кримінальним кодексом України передбачається можливість звільнення від кримінальної відповідальності, а саме якщо особа добровільно звернеться до лікувального закладу і почне лікування від “наркоманії”. Така особа звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ч. 1 ст. 309 Кримінального кодексу України (тобто за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту).
Тема наркотичних речовин є болючою проблемою для нашого суспільства. Незважаючи на те, що наркотичні речовини за останні роки стали глобальною проблемою, з якою бориться поліція, тема наркотичних речовин досить часто стає важелем тиску не тільки на осіб винних у вчиненні таких правопорушень, а й на звичайних громадян.
Не дивлячись на гуманізацію національного законодавства відповідальність за вживання наркотичних засобів доволі серйозна і може накласти негативний відбиток на все подальше життя людини.
До Міжнародного дня боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом в багатьох країнах світу проводяться просвітницькі заходи та акції, спрямовані на інформування населення, насамперед молоді, про шкідливість та наслідки вживання наркотиків та пропаганду здорового способу життя, щоб ще раз нагадати людству, яким страшним недугом є наркоманія.
Якщо ваші права порушують, дзвоніть на номер "гарячої лінії" цілодобово 0 (800) 213 103, отримуйте первинну правову допомогу та дізнавайтесь про адреси найближчих центрів/бюро безоплатної правової допомоги.
Також, отримати консультацію з правових питань можна у відділі "Вільнянське бюро правової допомоги", яке працює за адресою: 70002, м. Вільнянськ, вул.Бочарова, 5, тел. (06143) 4-00-23