Ваші дії у разі зникнення дитини
Щорічно в Україні зникає велика кількість дітей. Нажаль, це може трапитися в будь-якій сім’ї. Найголовніше в такій ситуації – це не втрачати часу, адже кожна втрачена хвилина може коштувати здоров’я та життя вашої дитини. Що робити, якщо Ваша кровинка загубилася, не прийшла додому чи втекла?
? ТЕЛЕФОНУЙТЕ ДО ПОЛІЦІЇ
І зробіть це якомога швидше. Зазвичай батьки зниклого починають шукати телефони моргів та лікарень і обдзвонюють їх. Робити цього не потрібно, щоб не гаяти часу. Замість цього наберіть 102 і повідомте про зникнення дитини до поліції. Працівники поліції самі зв’яжуться з моргами і лікарнями. У них є номера цих закладів і всі повноваження, щоб отримати інформацію про людей які до них надійшли.
В розмові Вам потрібно повідомити наступне:
••Ім’я дитини та його вік;
••Проживання та місце навчання;
••Час зникнення. Якщо точний час Вам не відомий, можна сказати приблизно, наприклад, в другій половині дня коли повертався зі школи.
Після Вашого дзвінка черговий зорієнтує наряд патрульної поліції в тому районі де зникла дитина. Можливо в цьому районі збільшать число працівників поліції.
? ІДІТЬ ДО ВІДДІЛКУ ПОЛІЦІЇ
Місце реєстрації і проживання ролі не грають. Навіть якщо дитина зникла, коли Ви гостюєте в іншому місті – потрібно поїхати в найблищий відділок поліції.
Заяву у Вас і по-телефону приймуть і робота почнеться негайно. Але є свідчення, які по-телефону надати неможливо, наприклад фотографію зниклої дитини. Тому захватіть з собою у відділок свіже фото дитини. Намагайтеся надати фото не тільки на папері, але й в електронному варіанті. Так його можна буде відправити на телефони тим працівникам, які патрулюють вулицями і вони будуть знати кого шукати.
В поліції Вам потрібно написати заяву. Це обов’язково! Без заяви у працівників полії будуть зав’язані руки. Не всі працівники поліції добросовісні. Інколи в такій ситуації Вам говорять : - « Ми повинні почекати три дні і тоді приймемо у Вас заяву. А поки що ми так дитину пошукаємо, без заяви – можливо вона сама знайдеться ».
Відповідно до вимог «Інструкції з організації реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події, та оперативного інформування в органах, (підрозділах) Національної поліції України» повідомлення про зниклих безвісті приймаються і реєструються одразу в момент звернення. Навіть якщо родичі зниклого не додали до неї фото – це не підстава для відмови. Фото можна і пізніше надати.
Міністерство внутрішніх справ створило загальну базу безвісті зниклих https://wanted.mvs.gov.ua/ Портал розшуку МВС також містить інформацію щодо загублених речей, зброї, має базу невпізнаних трупів та базу осіб, які не можуть надати інформацію про себе (зниклі діти, хворі та літні люди, що мають складності з власною ідентифікацією)
Не припиняйте пошуки навіть вночі.
? ЗАЛУЧАЙТЕ ДО ПОШУКІВ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ ЛЮДЕЙ: сусідів, знайомих, співробітників, добровольців.
Не соромтеся телефонувати всіх, хто хоча б щось може знати. Опинившись в незнайомому районі і злякавшись, дитина може піти в будинок, де Ви колись були в гостях, наприклад в своєї подруги (навіть якщо Вам здається, що це доволі далеко.
Ваша сім’я і друзі – найзацікавленіші учасники пошуку, підключайте всіх. Хтось повинен залишитися вдома на випадок, якщо дитина повернеться додому. Інший може піти за звичним маршрутом дитини. При собі обов’язково повинно бути свіже фото.
Розбийтеся на групи та дайте кожній з них контакти друзів і знайомих дитини. Необхідно обдзвонити їх або відвідати, якщо немає телефонів. Розпитати, чи озвучувала їм дитина якісь свої плани останнім часом, чи з’явилися в неї нові підозрілі знайомі тощо. Також необхідно зателефонувати до довідкової служби швидкої допомоги, лікарень, залізничних та автовокзалів. Окремі групи мають обійти найближчі дитячі майданчики, місця зборів підлітків, найближчі парки, магазини, гаражі. У разі відсутності результатів через деякий час можна обдзвонити спецприймальники, морги.
Якщо дитина зникла поза межами міста, підключіть до розшуку працівників лісгоспу, Міністерства з надзвичайних ситуацій, кінологів із собаками. Якщо дитина зникла біля водойми або є водойма біля вашого будинку, підключайте до пошуку водолазів.
Повідомте за місцем навчання або позашкільних занять про зникнення дитини, його вчителеві (тренеру, керівнику гуртка) та однокласникам (дітям з секції, гуртка). Попросіть дізнатися в класі (колективі), чи не говорила дитина комусь про те, що збирається втекти, виїхати кудись, чи не приходив до дитини хтось підозрілий до школи. Запитайте у вчителя, чи немає проблем у стосунках дитини з кимось в класі або зі старшими хлопцями.
? ЗАЛУЧАЙТЕ СОЦМЕРЕЖІ ТА ЗМІ
Варто розклеїти оголошення про зникнення з фотографією і короткою інформацією про дитину за місцем проживання та звичайним маршрутом дитини.
Якщо знайдеться людина, яка бачила вашу дитину, обов’язково візьміть у неї контактні дані.
Розмістить оголошення про пошук дитини з її фотографією та своїми контактними даними на спеціалізованих пошукових сайтах, у соціальних мережах, передусім, де була зареєстрована дитина.
Пошук зниклих дітей потрібно вести й через ЗМІ. Надайте місцевих телеканалам, друкованим ЗМІ фотографію та інформацію про дитину. Залиште також дані на радіо. По можливості, розмістить пошукові оголошення в транспорті.
? ДИТИНА ЗНАЙШЛАСЯ
Коли дитину знайдено, не «накидайтеся» на неї відразу з докорами, покаранням – можливо, вона і сама дуже налякана. Дайте час собі і їй заспокоїтися. А вже пз її власної ініціативи. Розкажіть, чим взагалі може загрожувати таке зникнення.
Може стати в нагоді підвищення цифрової грамотності дитини, навчання її користуватися мобільним телефоном, навігаторами тощо. Роз’ясніть алгоритм дій в критичній ситуації.
Але якщо дитина не просто загубилася, а втекла з дому, то така поведінка обов’язково вимагає корекції. У тому числі – за участю спеціального психолога.
Якщо Ваша дитина зникла – не засмучуйтеся та не панікуйте і пам’ятайте, що Ви не один і що навколо є люди, які не проходять повз чужої біди та завжди готові зробити все, що в їхніх силах, щоб якомога швидше повернути дитину додому.
Якщо ваші права порушують, дзвоніть на номер "гарячої лінії" цілодобово 0 (800) 213 103, отримуйте первинну правову допомогу та дізнавайтесь про адреси найближчих центрів/бюро безоплатної правової допомоги.
Також, отримати консультацію з правових питань можна у відділі "Вільнянське бюро правової допомоги", яке працює за адресою: 70002, м. Вільнянськ, вул.Бочарова, 5, тел. (06143) 4-00-23